Zakopane – miasto, które wie jak zadbać o turystów i zapewnia im olbrzymią ilość rozmaitych atrakcji, niespodzianek i ciekawostek. Każdy wybierze coś dla siebie. Jedni zechcą spędzać czas na szlakach, inni stwierdzą, że poznawanie architektury to ich cel, jeszcze inni zainteresują się barwną kulturą. Nie sposób powiedzieć, które atrakcje są najlepsze, ale z całą stanowczością można uznać, iż do grupy tych budzących szczególną sympatię zalicza się spływy Dunajcem.

Znakomita zabawa i pomysł na poznanie gór

Nie da się ukryć, że przyjeżdżając w góry mamy spore oczekiwania. Chcemy solidnie wypocząć, złapać pozytywną energię, oderwać się od kłopotów, mieć okazję spojrzeć na nie z dystansem. Liczymy również na dobrą zabawę. Spływ Dunajcem w Zakopanem stanowi rewelacyjną rozrywkę, da masę frajdy, pozwoli się wyciszyć, ale też – co warto podkreślić, jest idealnym sposobem na poznanie gór. Zwykle odkrywamy ich uroki będąc na lądzie, czas więc postawić na coś innego, nietuzinkowego i obserwować ujmujące widoki z pokładu drewnianej tratwy.

Płyniemy, przyglądamy się szczytom, wapiennym skałom, roślinności, słyszymy szum wody, chłoniemy charakterystyczną atmosferę, a czas umila flisak opowiadający ciekawe historie – prawda, że brzmi bardzo zachęcająco? Organizatorzy spływów oferują także zwiedzanie zamku w Niedzicy, czy spacer po zaporze. To dodatkowe atrakcje, urozmaicające wycieczkę. Nie ma mowy, by ktokolwiek poczuł się znudzony!

Przełom Dunajca – bajeczny i zagadkowy

Dunajec płynie w wyżłobionym, głębokim skalnym wąwozie. Posiada kilka gwałtownych zakrętów i aż trzy z nich przekraczają kąt 130°. Wysokość wapiennych ścian dochodzi do 500 metrów. Powiedzieć o przełomie Dunajca, że jest światowym pomnikiem przyrody, to żadna przesada. Miejsce czaruje, gwarantuje fantastyczne krajobrazy. Ponadto owiane jest tajemnicą. Istnieją naukowe wyjaśnienia na temat powstania przełomu, ale górale bardzo często nie przyjmują ich do wiadomości i wierzą w legendy. Jedna z nich głosi, iż ujście Dunajcowi wybił mieczem król Chrobry. Z zakątkiem wiąże się także postać zbójnika Janosika, który miał przeskoczyć rzekę podczas ucieczki przed hajdukami. Podobno na jednej ze skał wciąż można zobaczyć ślady kierpców słynnego harnasia. Nie wiadomo ile w tych opowieściach kryje się prawdy, ale dzięki nim miejsce staje się jeszcze ciekawsze.

Spływ Dunajcem – opinie

Często planując wycieczkę lubimy sprawdzać w internecie opinie o różnych atrakcjach danego regionu. To zrozumiałe. W sieci istnieją serwisy poświęcone turystyce, są fora oraz blogi dla miłośników podróży. Znajdziemy tam cenne wskazówki dotyczące udanego wyjazdu, internauci polecają konkretne firmy zajmujące się organizacją wypoczynku. Nie brak również opinii o spływach Dunajcem. Wynika z nich, że atrakcja jest świetna, na długo zapada w pamięć i znaczna część osób, które z niej skorzystały, podczas kolejnej wizyty w Zakopanem, znów uda się na drewnianą tratwę i ruszy przed siebie w poszukiwaniu przygody.